14.03.2012 21:52

História akvaristiky v skratke

 

Ľudstvo sa zaoberá chovom rýb už od pradávnych čias. Prvá zmienka o cieľavedomom chove rýb pochádza z mesta Lagaš v Mezopotámii a je stará 4500 rokov.

Dochované záznamy o chove "Zlatej rybky" v Číne pochádzajú z roku 1150 p.n.l. Popisujú chov rybiek v záhradných jazierkach a bazénoch. Neskôr sa presúva ich chov aj do porcelánových a sklených nádob a rozširuje sa do Kórei, Malajzie, Perzie a Japonska.


Tradičné jazierko ako súčasť čínskej architektúry

Moderná sladkovodná akvaristika sa začína datovať začiatkom 18. storočia. Spolu s rozvojom vedných disciplín (biológia, chémia) dochádza k masovému rozšíreniu "zlatej rybky" v Európe a jej chov sa stáva prestížnou záležitosťou spočiatku na královských dvoroch a neskôr aj vo verejných inštitúciách.
Masové rozšírenie akvaristiky ako "hobby" zaznamenávame začiatkom 20. storočia, keď vznikajú aj na našom území mnohé akvaristické spolky.

Oceánografické múzeum v Monaku
Oceánografické múzeum v Monaku

História morskej akvaristiky sa píše od roku 1906 keď bolo v Monaku založené Oceanografické múzeum a akvárium a v Miláné verejné morské akvárium.
K masovejšiemu rozšíreniu morskej akvaristiky dochádza po 2. svetovej vojne, keď sa vďaka technike darí dlhodobejšie udržať pri živote najodolnejšie morské ryby. V akvárium z týchto čias nájdeme vybielené kostry odumretých vápenatých koralov a ryby.

Po mnohých pokusoch a omyloch sa za pomoci novej techniky a využitia nových metód filtrácie založených na biologických princípoch začiatkom 90. rokov minulého storočia začína rozvíjať "útesové" (reefové) akvárium. Toto je domovom mnohých koralov, rýb a bezstavovcov. Morská avkaristika sa stáva zdrojom zábavy a poznania pre tisíce nadšencov a ukazuje cestu, ktorou môže ľudstvo prispieť k zachovaniu najväčšieho a najpestrejšieho ekosystému na svete - ekosystému koralových útesov.

 

—————

Späť


Kontakt

Ing. Martin Laco

Nad potokom 5
Nitra
949 01


+421 918 990 006