27.03.2012 22:03

Symbióza na morskom útese - klauni a sasanky

Symbióza znamená spolužitie. Symbiotické spolužitie organizmov nachádzame na súši, vo vzduchu aj vo vode, avšak len na koralových útesoch nájdeme také veľké množstvo symbioticky žijúcich organizmov. To, čo robí symbiózu v mori zaujímavou je, že utvára vzťahy medzi živočíchmi, u ktorých by sme predpokladali, že jedni sú korisťou pre druhých (predácia).
 


A. melanopus a E. quadricolor
 

Symbióza môže byť "obojstranná", keď zo vzťahu profitujú obaja partneri. Alternatívne existuje forma symbiózy, pri ktorej jeden z dvojice zo vzťahu profituje, ale druhý zostáva nedotknutý, bez dopadu, či potreby symbiózy. Tretia forma je "parazitická", kde jeden jedinec zo vzťahu profituje, ale na úkor druhého.

Medzi klaunami a hostiteľskými symbiotickými sasankami funguje obojtranná symbióza. Klauni sú slabí plavci a bez ochrany sasanky by sa ľahko stali korisťou iných živočíchov.

Sasanky sú príslušníci kmeňa Pŕhlivce (Cnidaria), ktorý obsahuje okrem sasaniek (Anthozoa)  aj triedy Polypovcov (Hydrozoa) a Medúzovcov (Scyphozoa). Všetky tieto živočíchy sú na koncoch svojich ramien vybavené pŕhlivými mikroskopickými štruktúrami - nematocystami. Tie sú dostatočne silné na to, aby zabili malú rybu, či bolestivo popŕhlili väčšiu. Na druhej strane klani agresívne chránia svoju sasanku pred klipkami (čelaď Chaetodontidae), ktoré by inak poškodzovali ramená sasanky, ktoré neobsahujú pŕhlivé bunky. Sasanky sú však okrem klaunov aj hostiteľmi ďaľších živých organizmov - symbiotických zelených rias nazývaných zooxantely. Tieto riasy sa nachádzajú v povrchových tkanivách sasaniek, kde pri fotosyntéze produkujú sacharidy, ktoré sú sasankou využívané ako zdroj ľahkodostupnej energie.

Vedcom sa doposiaľ nepodarilo ceľkom uspokojivo vysvetliť, prečo sasanka nepopŕhli klauna. Najrozšírenejšia je teória, že klauni vylučujú sliz, ktorý vytvára na povrchu ich tela ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje ich popŕhleniu.

Nie všetky druhy klaunov však v prírode uvidíte vo všetkých druhoch sasaniek. Nižšie uvedená tabuľka uvádza najčastejšie páry klaun - sasanka.

 

 

klaun

sasanky

Amphiprion melanopus

Entacmaea quadricolor
Heteractis crispa

 

Amphiprion clarkii

Cryptodendrum adhaesivum
Entacmaea quadricolor
Heteractis aurora
Heteractis malu
Stichodactyla gigantea
Stichodactyla haddoni
Stichodactyla mertensii

Premnas biaculeatus

Entacmaea quadricolor
Macrodactyla doreensis

Amphiprion ocellaris

 

Stichodactyla gigantea
Stichodactyla mertensii
Heteractis magnifica

Amphiprion sandaracinos

Heteractis crispa
Stichodactyla mertensii

Amphiprion percula

Heteractis crispa
Heteractis magnifica
Stichodactyla gigantea
Stichodactyla mertensii

Amphiprion akallopisos

Heteractis magnifica
Stichodactyla mertensii

Amphiprion frenatus

Entacmaea quadricolor
Heteractis crispa

 

V akváriu sa väčšina klaunov dokáže adaptovať na ľubovoľnú sasanku. Najčastejšie sa v akváriách stretnete s kombináciou Amphiprion ocellaris - Entacmea quadricolor. Je to spôsobené najmä obľubou tohto klauna (vďaka ti "Nemo") a tým, že táto krásna sasanka patrí k tým najodolnejším.

—————

Späť


Kontakt

Ing. Martin Laco

Nad potokom 5
Nitra
949 01


+421 918 990 006